Wykładziny linoleum to elastyczne rozwiązanie, które dawniej o wiele częściej występowało w prywatnych domach i mieszkaniach. Obecnie przez niektórych nadal kojarzone jest z czasami PRL-u – niesłusznie! Właściwości linoleum są nie do przecenienia, dlatego dobrze zainteresować się tym rozwiązaniem nie tylko w obiektach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej. Czy warto zdecydować się na linoleum na podłogę? Jakie są zalety i wady tego materiału? A jeśli nie linoleum – to co? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje odnośnie do podłóg wykonanych z linoleum.
Mało kto wie, że podłoga linoleum to rozwiązanie, które powstało… w 1860 roku! To właśnie wtedy angielski naukowiec Fredrick Weltin odkrył, że na puszce z farbą pojawiła się gumowa powłoka o interesujących właściwościach. To zdarzenie sprawiło, że zaczął poszukiwać proporcji, dzięki którym udałoby mu się stworzenie trwałego, elastycznego i odpornego na zabrudzenia materiału na posadzki.
Nie od razu jednak zaczęto produkować linoleum na masową skalę; dopiero po blisko 30 latach zaczęły powstawać fabryki linoleum. Choć upłynęło już tyle czasu, wykładzina podłogowa tego typu nadal powstaje zgodnie z tradycyjną recepturą, a jej skład tworzą naturalne materiały.
W Polsce linoleum szczyt popularności osiągnęło w latach sześćdziesiątych, a potem stopniowo zaczęło być zastępowane przez inne materiały. Jeszcze do niedawna uznawano je wręcz za obciach i masowo wymieniano. Na szczęście wraca do łask: zalet podłóg z linoleum jest naprawdę wiele (jedna z najważniejszych to łatwość utrzymania czystości wykładziny PCV i jej podobnych). Nowoczesne wykończenie sprawia, że prezentuje się dobrze w różnych aranżacjach. Jeśli do tej pory nie zwróciło Twojej uwagi, najwyższa pora to zmienić i lepiej poznać właściwości linoleum.
Linoleum to elastyczna wykładzina produkowana ze specjalnej mieszanki naturalnych składników, takich jak mączka drzewna lub korkowa, olej lniany, żywica czy barwniki. Wszystkie produkty po zmieszaniu nakłada się na cienką warstwą na materiał – zazwyczaj jest to tkanina jutowa.
Dość często określenie „podłoga linoleum” używane jest również do opisu wykładziny PCV, jednak w odróżnieniu od linoleum jest wykonana z materiałów syntetycznych.
Nowoczesne podłogi z linoleum są dodatkowo zabezpieczane specjalnymi woskami, akrylem lub polimerem. Wszystko to sprawia, że linoleum wyróżnia się spośród innych rozwiązań. Przede wszystkim jest bardzo dobrym izolatorem termicznym: jest ciepłe w dotyku i sprawdza się w przypadku pomieszczeń ze słabo izolowaną podłogą.
Bardzo dobrze izoluje również dźwięki, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe wygłuszenie pomieszczenia.
Może być zastosowana na każdym podłożu, również w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Sprężysta, podłoga z linoleum jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, szczególnie że wraz z upływem czasu twardnieje.
To jeszcze nie wszystko: proces utleniania sprawia, że płytkie rysy stają się niewidoczne. Nie bez powodu linoleum jest rozwiązaniem na długie lata! Można czyścić je za pomocą wszystkich środków chemicznych, dlatego podłogi z linoleum są powszechne w miejscach, w których kluczowe jest zachowanie wysokiego poziomu higieny.
Szpitalne posadzki, podłogi w przychodniach czy zakładach gastronomicznych – w każdym z tych miejsc można znaleźć posadzkę z linoleum. To również materiał antypoślizgowy: nawet zamoczone linoleum nie staje się śliskie, więc będzie doskonałym wyborem do kuchni, łazienki, korytarza czy wszędzie tam, gdzie zależy nam na większym bezpieczeństwie – na przykład w pomieszczeniach, w których bawią się dzieci.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że linoleum powstaje z materiałów ekologicznych i biodegradowalnych: zużyte podłogi z linoleum ulegają naturalnej degradacji. Jednocześnie ma także właściwości antybakteryjne i antystatyczne, więc będzie dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których często przebywają alergicy, szczególnie że można je bezproblemowo wyczyścić, ponieważ nie posiada żadnych fug, szpar ani szczelin.
Tak bogata lista zalet może zachwycać i nadaje posadzce tego typu stanowisko lidera wśród zrównoważonych rozwiązań podłogowych. Czy to jednak znaczy, że linoleum nie ma żadnych wad?
Uczciwość nakazuje wspomnieć nie tylko o zaletach, ale również o wadach tego rozwiązania; w końcu żaden rodzaj podłogi nie będzie od nich wolny. W przypadku linoleum wad nie ma zbyt wiele. Do najważniejszych zaliczamy niższą niż w przypadku PCV odporność na wilgoć – linoleum nie jest tak wodoodporne, jak posadzka wykonana z materiałów syntetycznych. Podłoga z linoleum będzie niestety droższa w porównaniu do wykładzin syntetycznych, jednak zakup należy potraktować jako inwestycję na długo. Dodatkowo mieszanka, z której powstaje linoleum, na skutek utleniania zmienia swój kolor i docelową barwę zyskuje dopiero kilka godzin po położeniu – przygotuj się na to, że wybór wzoru i koloru może być nieco trudniejszy. Zdecydowanie warto oceniać wybrany motyw na podstawie próbki, która przeleżała już trochę czasu w sklepie! Na koniec istotna informacja związana z montażem: jest na tyle skomplikowany, że raczej nie rekomendujemy go osobom bez żadnego doświadczenia w pracach wykończeniowych. Jeśli żadna z powyższych wad Cię nie odstrasza, zainwestuj w podłogę z linoleum – nie pożałujesz!