Szukasz oryginalnego sposobu na wykończenie tarasu lub balkonu? Zależy Ci na rozwiązaniu, które łatwo utrzymać w czystości? A może kluczową kwestią są właściwości antypoślizgowe? Kamienny dywan to oryginalna wykładzina, która łączy w sobie zalety elastycznej wykładziny i trwałość naturalnego kamienia. Doskonale sprawdzi się na zewnątrz i zastąpi klasyczne płytki czy betonową wylewkę.
Co to jest kamienny dywan? Jak powstają kamienne dywany i czym się charakteryzują?
Sama nazwa „kamienny dywan” całkiem dobrze opisuje to rozwiązanie. Dywan kamienny jest innowacyjną wykładziną, która składa się z niewielkich płaskich kawałków kamienia połączonych ze sobą za pomocą kleju lub żywicy. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu granit, marmur, piaskowiec oraz łupki.
Nie musisz obawiać się, że drobne kamienie będą wyczuwalne pod stopami – wszystkie kawałeczki są dopasowane do siebie i wygładzone. W przeciwieństwie do kamiennych płyt dywan kamienny jest lekki i elastyczny oraz łatwy w montażu. Charakterystyczna struktura dywanu sprawia, że w pełni przepuszcza on wodę, a na powierzchni wykładziny nie tworzą się kałuże.
Dzięki możliwości dobrania różnych kruszyw kamienny dywan jest dostępny z różnymi typami wykończeń. W ten sposób możesz nadać tarasowi czy schodom zewnętrznym oryginalnego charakteru.
Jeśli chodzi o kamienny dywan, wady i zalety podane poniżej pomogą w podjęciu decyzji o tym, czy to rozwiązanie sprawdzi się także u Ciebie.
Dywan kamienny charakteryzuje duża trwałość: wykładzina z kamienia naturalnego jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, mrozu czy promieniowania UV – dlatego posłuży Ci niezawodnie przez długie lata.
Powierzchnia, jaką ma kamienny dywan, choć stosunkowo gładka i przyjemna w dotyku, jest przy tym antypoślizgowa. W związku z tym posadzki typu kamienny dywan sprawdzają się doskonale na tarasie, balkonie czy schodach zewnętrznych.
Łatwo utrzymasz kamienne dywany w czystości. Wystarczy trochę wody, najpopularniejsze detergenty i miotła, by wyczyścić kamienny dywan. Na przykład schody wejściowe często wymagają regularnego czyszczenia – jeśli chcesz, by sprzątanie przebiegało szybko i bezproblemowo, postaw na wykładzinę dywanową z kamienia naturalnego i żywicy.
Kamienny dywan na balkon jest też niezwykle estetyczny: to rozwiązanie polecają zwłaszcza osoby, którym nie podobają się tradycyjne płytki czy klasyczne panele. Jeśli chcesz stworzyć oryginalną aranżację balkonu, tarasu czy patio, dywan kamienny to strzał w dziesiątkę!
A co z wadami tego rozwiązania? Pamiętaj, że kamienny dywan nie jest rozwiązaniem dla każdego. Przede wszystkim jest tak dlatego, że powierzchnia takiej wykładziny – choć wygładzana i dopasowywana – jest jednak nieco szorstka. Może nie przypaść do gustu miłośnikom chodzenia boso czy dzieciom bawiącym się na podłodze, gdyż drobne kamyczki będą dla nich wyczuwalne pod stopami.
Kamienny dywan przewodzi temperaturę i będzie chłodniejszy w dotyku niż na przykład drewniane deski nagrzane przez słońce. Dla niektórych osób będzie to wada, dla innych z kolei zaleta, zwłaszcza gdy kamień będzie przyjemnie chłodził podczas upalnych dni.
Kamienny dywan powinie być również regularnie impregnowany. Co prawda bez problemu usuniesz z niego zabrudzenia, ale dobrą praktyką będzie pokrywanie wykładziny specjalną warstwą zabezpieczającą przed powstawaniem trwałych zanieczyszczeń.
Na koniec czynnik, który dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie, czyli cena. Kamienny dywan na balkon, taras czy schody jest zdecydowanie droższy od płytek ceramicznych, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wyższej jakości gatunki kamienia. Żywica epoksydowa potrzebna do sporządzenia mieszanki do posadzki typu kamienny dywan również nieco kosztuje. Aby zatem wykorzystać kamienny dywan w aranżacji, trzeba się nastawić na spory wydatek.
Niewiele osób będzie w stanie samodzielnie położyć posadzkę typu kamienny dywan. Zdecydowanie należy wezwać specjalistów, którzy mają doświadczenie w przygotowaniu podłoża oraz układaniu. To ważne, bo posadzkę przy układaniu kamiennego dywanu zaleca się ułożyć z odpowiednią starannością. W przeciwnym razie nie będzie możliwe korzystanie z jej walorów.
Do położenia kamiennego dywanu trzeba przygotować materiał i trochę narzędzi. Dzięki temu prace będą przebiegać szybko i sprawnie, bo nie trzeba będzie się od nich odrywać. Przyda się między innymi naczynie do mieszania, mieszadło, paca do układania i gładzenia dywanu kamiennego. Przed rozpoczęciem prac zaleca się też położenie hydroizolacji chroniącej przed przenikaniem wody (kładzie się ją też na przykład pod płytki ceramiczne).
Położenie kamiennego dywanu powinno przebiegać w następujących krokach:
Aby dobrze zastosować kamienny dywan, trzeba działać powoli i precyzyjnie. W przeciwnym razie efekt wizualny i walory użytkowe nie będą zadowalające. Naturalny kamień nie spełni wówczas oczekiwań inwestora.
Kamienny dywan sprawdza się najlepiej w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, takich jak tarasy, balkony, podjazdy czy schody (nie tylko posadzki, lecz także powierzchnie pionowe). Dzięki trwałości, odporności na warunki atmosferyczne i łatwości w utrzymaniu czystości zastosowanie kamiennego dywanu jest idealnym wyborem zarówno do przestrzeni zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Dodatkowo estetyka kamiennych dywanów i możliwość ich dopasowania do różnych stylów sprawiają, że doskonale uzupełniają nowoczesne aranżacje w różnych stylach.
Wykonanie dywanu kamiennego w innych przestrzeniach też często będzie dobrym wyborem. Dlaczego? Ponieważ kamienne dywany mają szerokie zastosowanie. Przed zdecydowaniem się na nie w konkretnych miejscach warto się skonsultować ze specjalistami, którzy doradzą w kwestii kamiennych dywanów i ich zastosowania.
Cena kamiennych dywanów zależy od kilku czynników. Średnio koszt jednego metra kwadratowego to ok. kilkuset zł netto, jednak koszt całej inwestycji może być różny. Przede wszystkim liczy się powierzchnia, na której planujesz ułożenie kamiennego dywanu – oczywiście im większa, tym większy będzie koszt całkowity. Koszt wykonywania kamiennych dywanów waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W większych miastach będzie on wyższy, choć przestrzegamy przed najtańszymi ofertami. Czasem warto dopłacić, by mieć pewność, że posadzkę wykona doświadczony fachowiec.
Pamiętaj jednak, że kamienny dywan to rozwiązanie niezwykle trwałe, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń stosunkowo łatwo można wyciąć i wymienić część dywanu. Potraktuj zatem ten wydatek jak inwestycję w stylowe i niezawodne wykończenie balkonu, tarasu lub schodów. Zapytaj o ofertę: https://dekofloor.pl/kontakt.
Kamienne dywany cieszą się obecnie dużą popularnością ze względu na zalety funkcjonalne oraz efekt wizualny, jaki zapewniają. Mają jednak wspomniane wcześniej wady. Czy opłaca się zatem inwestować w kamienne dywany? Tak, ponieważ są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przy zastosowaniu dywanów kamiennych nie trzeba przeprowadzać kosztownej konserwacji czy dodatkowego spajania kruszywa. Na lata zachowują pierwotne właściwości, nie chłoną brudu i są łatwe w czyszczeniu (wystarczy ponownie odkurzyć powierzchnię).
Dla opłacalności inwestycji ważne jest, by montaż zlecić specjalistom, którzy zadbają o prawidłowe ułożenie kamiennego dywanu.