Home O nas Kolekcje Realizacje Oferta Blog Kontakt
Obszarv

Mazowieckie

Kamienne dywany Mazowieckie Wykładziny dywanowe PCV Mazowieckie Panele winylowe Mazowieckie Wykładziny obiektowe i biurowe Mazowieckie

Warszawa

Panele winylowe Warszawa Wykładziny biurowe Warszawa Wykładziny PCV Warszawa

Siedlce

Panele winylowe Siedlce Kamienny dywan Siedlce Wykładziny PCV Siedlce

Mińsk Mazowiecki

Panele winylowe Mińsk Mazowiecki Montaż podłóg Mińsk Mazowiecki Wykładziny dywanowe Mińsk Mazowiecki

Otwock

Wykładziny PCV (PCW) Otwock Montaż podłóg Otwock Panele winylowe Otwock Profesjonalny montaż podłóg Otwock
Home O nas Kolekcje Realizacje Oferta
Obszar
  • Mazowieckie

  • Kamienne dywany Mazowieckie
  • Wykładziny dywanowe PCV Mazowieckie
  • Panele winylowe Mazowieckie
  • Wykładziny obiektowe i biurowe Mazowieckie
  • Warszawa

  • Panele winylowe Warszawa
  • Wykładziny biurowe Warszawa
  • Wykładziny PCV Warszawa
  • Siedlce

  • Panele winylowe Siedlce
  • Kamienny dywan Siedlce
  • Wykładziny PCV Siedlce
  • Mińsk Mazowiecki

  • Panele winylowe Mińsk Mazowiecki
  • Montaż podłóg Mińsk Mazowiecki
  • Wykładziny dywanowe Mińsk Mazowiecki
  • Otwock

  • Wykładziny PCV (PCW) Otwock
  • Montaż podłóg Otwock
  • Panele winylowe Otwock
  • Profesjonalny montaż podłóg Otwock
Blog Kontakt
Oferta biznesowa
Oferta indywidualna
Zamów ofertę

Wg zastosowania

Dla biur i instytucji Do szpitali i gabinetów medycznych Dla szkół i przedszkoli Do sklepów i obiektów handlowych Hotelowe Przemysłowe Antyalergiczne Do klatek schodowych Podłoga do restauracji Podłoga do szatni Podłoga na siłownię

Wg rodzaju

Płytki i panele winylowe LVT Sprzedaż i montaż wykładziny dywanowej Wykładziny linoleum (przemysłowe i nie tylko) Wykładziny kauczukowe Płytki dywanowe Wykładziny elastyczne PVC (PCW) Wykładziny dywanowe Kamienne Dywany Sprzedaż i wykonanie wylewki samopoziomującej Warszawa Posadzki żywiczne epoksydowe

Wg zastosowania

Do domu Podłoga do kuchni Podłoga do sypialni Podłogi do salonu Podłogi do pokoju dziecięcego Podłoga do garażu

Wg rodzaju

Płytki i panele winylowe LVT Wykładziny dywanowe Kamienne Dywany Posadzki żywiczne epoksydowe
Dekorator Blog
paź 17, 2023

Podłoga z żywicy – jak wykonać wylewkę żywiczną krok po kroku

Podłogi z żywicy cieszą się coraz większą popularnością! Wylewki żywiczne to dobra alternatywa dla posadzek betonowych, choć pod wieloma względami żywica epoksydowa na podłogę będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Coraz częściej podłogi żywiczne nie są już wyłącznie trwałymi podłogami do pomieszczeń gospodarczych i biur – obecnie korzystamy z ich właściwości także na użytek prywatny. Czym charakteryzuje się podłoga z żywicy oraz jak układać posadzki żywiczne? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

Podłoga żywiczna – co to za rozwiązanie?

Posadzka żywiczna powstaje z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, czyli specjalnej mieszaniny na bazie żywic elastomerowych i rozpuszczalników. Taka mieszanina po wylaniu wnika w szczeliny i ubytki oraz tworzy gładką, równą powierzchnię. Do najważniejszych zalet posadzek z żywicy zaliczamy przede wszystkim dużą wytrzymałość. Podłoga żywiczna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz nie rysuje się, dlatego doskonale sprawdzi się na przykład w pomieszczeniach przemysłowych, ale nie tylko. Posadzka z żywicy jest przy tym bardzo elastyczna i dobrze dopasowuje się do podłoża, dlatego tworzy gładką taflę bez fug i łączeń oraz bez konieczności dodatkowego wyrównywania. Posadzki wykonane z tego materiału są odporne na działanie środków chemicznych oraz elektrostatyczne – nie przyciągają kurzu oraz innych zanieczyszczeń, a także mogą być czyszczone za pomocą najpopularniejszych detergentów. Wielką zaletą posadzek z żywicy jest krótki czas ich kładzenia: zwykle wymaga 1–2 dni, dlatego posadzki żywiczne umożliwiają szybkie wykończenie wnętrz.

Gdzie warto zastosować posadzki żywiczne?

Właściwości żywicy poliuretanowej sprawiają, że posadzki żywiczne doskonale sprawdzają się jako posadzki przemysłowe oraz podłogi w pomieszczeniach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Warto wspomnieć, że podłogi z żywicy możemy podzielić przede wszystkim na:

  • podłogi z żywicy epoksydowej – odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych; podłoga z żywicy epoksydowej doskonale sprawdzi się w: przychodniach, szkołach, holach, garażach czy warsztatach. Dlaczego akurat żywica epoksydowa? Podłoga wykonana z tego materiału nie jest podatna na plamienie, dlatego świetnie się sprawdzi w miejscach narażonych na zabrudzenie olejem czy smarami;
  • podłogi z żywicy poliuretanowej – żywica poliuretanowa jest niezwykle odporna na zmiany temperatury oraz działanie promieniowania słonecznego, na uszkodzenia mechaniczne i na ścieranie. Z tego względu posadzki poliuretanowe to przede wszystkim propozycja na zewnątrz budynków – to najlepsza żywica na schody zewnętrzne, tarasy czy balkony.

Posadzki żywiczne układa się obecnie zarówno w obiektach przemysłowych, jak i komercyjnych oraz w budynkach użyteczności publicznej czy prywatnych domach jednorodzinnych. Wymogiem niezbędnym przy tworzeniu podłogi żywicznej jest idealnie równe podłoże, by żywica pokryła równomiernie całą podłogę. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na tworzenie podłóg z żywicy również na podłożach wymagających wcześniejszego wyrównania. Posadzki żywiczne mogą być również montowane w przypadku ogrzewania podłogowego. Nowoczesne żywice pozwalają na tworzenie oryginalnych podłóg – również z fototapetami 3D pod warstwą przezroczystej posadzki z żywicy. Wypolerowana powierzchnia posadzek dodatkowo odbija światło, dlatego podłogi żywiczne świetnie sprawdzą się w ciemnych wnętrzach wymagających doświetlenia.

Wylewki żywiczne krok po kroku

Niezależnie od tego, czy planujesz położenie podłogi z żywicy epoksydowej, czy też interesują Cię posadzki poliuretanowe, kluczową kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym ma się znaleźć wylewka. Należy zadbać o to, by na powierzchni nie pojawiały się żadne nierówności – mniejsze ubytki można uzupełnić punktowo za pomocą zaprawy, przy większych konieczne może być zastosowanie dodatkowej zaprawy samopoziomującej. Ponadto musisz pamiętać, że podłoże przed położeniem posadzki musi być dokładnie oczyszczone oraz zagruntowane, ponieważ kurz i brud mogą zmniejszać przyczepność. Zwróć również uwagę na wilgotność podłoża. Zbyt wilgotne sprawi, że żywica nie będzie w stanie się utwardzić i połączyć z podłożem. Zbyt suche to z kolei ryzyko, że posadzka żywiczna nie zwiąże się odpowiednio i będzie mniej trwała.

Następny etap to przygotowanie masy żywicznej, czyli połączenia bazy z utwardzaczem. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję, należy mieszać składniki mieszadłem mechanicznym przez ok. 5 minut. Zwróć uwagę, by mieszać składniki na wolnych obrotach, aby uniknąć napowietrzania żywicy. Gotową masę żywiczną nakładamy od razu po przygotowaniu.

Aplikację żywicy należy wykonywać za pomocą wałka odpornego na rozpuszczalniki i kija teleskopowego. Zalecamy rozpoczynanie od powierzchni przy ścianach i stopniowe rozprowadzanie na środku tak, by podłoże zostało pokryte równą warstwą. Cały proces trzeba powtórzyć, by nałożyć drugą warstwę, a następnie pozostawić podłogę do całkowitego wyschnięcia. Koszt położenia takiej posadzki to przede wszystkim cena materiałów: najdroższe są żywice grubowarstwowe stosowane głównie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. W przypadku cienkowarstwowych żywic epoksydowych koszt waha się od kilkudziesięciu do ponad 100 zł za metr kwadratowy.

Posadzka z żywicy – co jeszcze musisz wiedzieć?

Samodzielne układanie posadzki z żywicy wymaga doświadczenia oraz przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża – szczególnie w przypadku starszych podłóg. Kładzenie podłogi żywicznej we własnym warsztacie czy garażu może być dobrym sposobem na to, by nabrać wprawy. Jeśli jednak zastanawiasz się nad bardziej złożonym rozwiązaniem (na przykład posadzką żywiczną z efektem 3D), warto zwrócić się po pomoc do doświadczonej ekipy zajmującej się remontami oraz pracami wykończeniowymi. Koszt wykonania posadzki rośnie, jednak nie musisz wówczas obawiać się o efekt końcowy układania posadzki.


Polubione kolekcje

Dekorator spółka cywilna Boguccy

Siedziba firmy:

Rzakta ul. Wiejska 42

05-408 Glinianka

NIP: 8222327792

Biuro / Showroom:

ul. Kościuszki 13 lok. 305 (2 piętro)

05-300 Mińsk Mazowiecki



535493683

info@dekofloor.pl

Oferty pracy
Home O nas Oferta biznesowa Oferta indywidualna Zasięg Realizacje Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas!

Copyright © 2025 Dekorator. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatności

Realizacja: Strony internetowe - bcweb.pl