Jeśli planujesz remont podłogi w swoim domu, ważne jest, aby przed podjęciem działań, dokładnie przemyśleć kilka kwestii. Oto krótki przewodnik o planowaniu renowacji podłogi - od oceny stanu istniejących podłóg, po wybór odpowiednich materiałów oraz metody montażu Twojego projektu.
Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest podłoga – jest ona elementem konstrukcyjnym narażonym na duże obciążenia. Dlatego naturalne jest, że z czasem może dochodzić do jej niszczenia. Do innych przyczyn degradacji podłóg zalicza się:
Pod wpływem powyższych czynników podłoga może się odkształcać i obniżać, co zmniejsza komfort jej użytkowania, a z czasem może nawet stać się niebezpieczne.
Planując remont podłogi, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ocena stanu istniejących podłóg. W zależności od ich rodzaju, mogą się na nich pojawiać różne uszkodzenia. Warto dokładnie zbadać, które jej elementy wymagają remontu.
Na podłodze wykonanej z drewna najczęściej widoczne są oznaki wilgoci, przeciążenia, czy też zajęcia przez pasożyty, na posadzce betonowej pęknięcia, a na metalowej ślady utleniania. Z kolei nieprawidłowo czyszczone panele lub ułożone na wilgotnym podłożu mogą się wybrzuszać lub unosić.
Jeśli Twoje podłogi są dobrze zachowane, mogą wymagać jedynie konserwacji i kosmetycznego odświeżenia. Jeśli jednak są w gorszym stanie lub chcesz dokonać bardziej znaczących zmian, będzie to wymagać większych nakładów pracy, a nawet wymiany całej posadzki.
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem renowacji upewnić się, czy podłoże jest równe i w dobrym stanie, a także, czy wybrany podkład jest odpowiedni do rodzaju układanej podłogi.
Po określeniu stanu istniejących podłóg należy wybrać odpowiednie materiały do swojego projektu. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka różnych kwestii, w tym m.in.: rodzaj pomieszczenia, charakter wnętrza, sposób użytkowania podłogi, czy też dostępny budżet. Z pomocą naszego doradcy z pewnością wybierzesz podłogę odpowiadającą Twoim potrzebom (https://dekofloor.pl/kontakt).
Ciekawe i warte uwagi rozwiązanie to panele winylowe. Są uniwersalne i mają szerokie zastosowanie. Dzięki bogatej gamie kolorystyczno-wzorniczej, z powodzeniem mogą zostać dopasowane do charakteru większości pomieszczeń. Są bardzo trwałe, wyjątkowo ciche i wodoodporne. Poza tym cechuje je znakomita termoplastyczność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo panele winylowe są wyjątkowo łatwe w montażu.
Bardzo dobrze sprawdzają się również wykładziny linoleum, które cechuje wysoka wytrzymałość. Dodatkowo są one przyjazne środowisku.
Możesz również rozważyć inne bardzo dobre rozwiązania:
Kolejnym, bardzo ważnym etapem jest wybór sposobu instalacji podłogi. Jeśli pracujesz z ograniczonym budżetem, możesz samodzielnie wykonać jej instalację, jest to jednak obarczone dużym ryzykiem. Jeśli nie masz pewności, czy potrafisz prawidłowo to zrobić, warto zatrudnić profesjonalistę. Profesjonalny montaż daje pewność, że podłoga jest ułożona prawidłowo i będzie służyła przez wiele lat.
Renowacja podłogi może być dużym przedsięwzięciem. Nie tylko musisz wybrać nowe materiały i kolory, ale także wziąć pod uwagę podłoże, podkład i rodzaj instalacji. Niezależnie od tego, czy remontujesz cały dom, czy tylko jeden pokój, ważne jest, aby przeprowadzić ocenę podłogi przed rozpoczęciem projektu. Pozwoli Ci to na wybór odpowiedniego sposobu renowacji i właściwych produktów. Ważne jest również, aby wybrać profesjonalnego instalatora, który ma doświadczenie w montażu wybranego rodzaju podłogi (Dekorator – tel.: 535 493 683). Pamiętając o tych elementach, możesz mieć pewność, że będziesz mieć piękne podłogi na całe lata.
Kontakt - Dekorator