Wykładziny dywanowe to przede wszystkim sposób na to, by chronić pomieszczenie przed zimnem i hałasem. Nowoczesne wykładziny to jednak również praktyczny i zarazem niezwykle stylowy element wykończenia wnętrza. Stosujemy je zarówno w przypadku pomieszczeń biurowych, jak i w prywatnych domach i mieszkaniach. Świetnie sprawdzają się również na schodach. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesna wykładzina dywanowa różni się od propozycji dostępnych na rynku jeszcze kilkanaście lat temu. Czym charakteryzują się nowoczesne wykładziny dywanowe? Warszawa to tylko jedna z lokalizacji, w której znajdziesz wiele ciekawych propozycji. Sprawdź, jak samodzielnie układać wykładzinę dywanową oraz jakie rozwiązania cieszą się obecnie dużym powodzeniem.
Nie od dziś wiadomo, że dywany i wykładziny odgrywają wielką rolę przy tworzeniu aranżacji wnętrz, ponieważ nadają pomieszczeniom przytulności. Wykładziny obiektowe mają jednak nieco inne zadanie. Ich rolą jest przede wszystkim tłumienie kroków oraz poprawa właściwości akustycznych pomieszczenia, a także ochrona przed zimnem. Nowoczesna wykładzina welurowa, czyli wykładzina o welurowym splocie wykonana zwykle z poliamidu, jest niezwykle trwała i odporna na ścieranie oraz zabrudzenia. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu – biurach, recepcjach czy przedszkolach. Jej właściwości docenią także rodzice małych dzieci czy właściciele czworonogów często poszukujący alternatywy dla tradycyjnego dywanu. Wykładziny dywanowe z poliamidu nie chłoną wilgoci oraz są proste do utrzymania w czystości, a przy tym wyjątkowo miękkie. Coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju wykładziny – Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem.
Samodzielne kładzenie wykładziny nie jest zajęciem trudnym – wystarczy odrobina wprawy oraz trochę wolnego czasu. Na początek należy przygotować podłoże: usunąć zanieczyszczenia oraz wyrównać nierówności za pomocą masy samopoziomującej. Pamiętaj, że podłoga musi być całkowicie sucha przed położeniem wykładziny.
Kolejny etap to rozłożenie wykładziny w taki sposób, by zachodziła na ścianę na wysokość ok. 10 cm. Po rozłożeniu wykładzina dywanowa powinna pozostać na podłodze przez co najmniej kilka godzin, by wyprostowały się wszystkie załamania. Dopiero po upływie tego czasu możesz dociąć ją na wymiar: dociśnij ją wzdłuż miejsca połączenia ściany z podłogą i przytnij za pomocą specjalnego noża. Przy narożnikach należy zastosować specjalne nacięcia, dzięki którym wykładzina nie będzie się nieestetycznie wybrzuszać. Teraz pora na kolejny pas wykładziny: jeśli jeden nie wystarczy, drugi ułóż równolegle w taki sposób, by brzegi zachodziły na siebie na szerokość ok. 5 cm, a następnie przytnij obie warstwy wzdłuż prowadnicy – dzięki temu otrzymasz łączenie pasów bez szwu.
Wykładzinę należy następnie przykleić za pomocą specjalnego kleju lub dwustronnej taśmy klejącej. W przypadku większych pomieszczeń rekomendujemy użycie kleju na całej powierzchni, by wykładzina została odpowiednio zabezpieczona. Klej nakłada się na podłoże za pomocą specjalnej szpachelki. Najłatwiej zwinąć część wykładziny od ściany, nałożyć klej, a następnie rozwinąć rulon i docisnąć wykładzinę gumowym wałkiem do tapet. I to wszystko! Do instalacji polecamy chemię montażową Mapei.
Alternatywą dla tradycyjnej wykładziny dywanowej w rulonie mogą być nowoczesne płytki dywanowe. To niewielkie kawałki wykładziny nazywane niekiedy dywanami modułowymi, ponieważ można układać je i łączyć w dowolny sposób. Dzięki specjalnemu podkładowi montaż nie wymaga zastosowania kleju. To rozwiązanie pozwala na szybki montaż i demontaż oraz wymianę poszczególnych modułów. Płytki dywanowe będą idealnym rozwiązaniem do biura, przestrzeni do zabawy dla dzieci czy po prostu wszędzie tam, gdzie chcesz stworzyć oryginalną, niepowtarzalną wykładzinę dopasowaną do indywidualnych potrzeb.
Panele winylowe to z kolei rodzaj wykładziny, która może imitować fakturę drewna i kamienia. Panele winylowe LVT wyróżniają się wyjątkową odpornością na ścieranie, odkształcenie czy działanie środków chemicznych. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach użytkowych. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, gresu czy kamienia nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz czasochłonnego czyszczenia. Co ważne, są również niezwykle odporne na działanie wody oraz mogą być wykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym. Pod względem wizualnym w niczym nie ustępują tradycyjnym deskom drewnianym czy stylowym kamiennym płytom.